Dnes Maple red ružovo-červená, až červená je najprestížnejšia a známa žula na svete. Dôkazov toho je veľa. Napríklad Mauzóleum Lenina, pamiatky, stanice metra, fasády slávnych Európskych obchodných a kultúrnych centier. Jedinečnosť tejto žuly vo svojich fyzikálnych a mechanických vlastnostiach. Žulový kameň nepodlieha poveternostným vplyvom, a je vysoko odolný voči mrazu.
Flower of Ukraine – jeden z najlepších dekoračných kameňov stredne-hnedej farby s rôznymi odtieňmi.Reliéfna textúra
kameňa je mimoriadne pestrá, zdôrazňuje monumentálnosť a majestátnosť budov. Zaujímavé pôsobenie svetla a tieňa hrá na leštenom povrchu kameňa. Keď je tepelné ošetrený (flambovaný) môže získať vysoko dekoračný vzhľad. Hlavné použitie tejto odrody žuly – fasády budov, interiérov,podlahy.
Grey Ukraine– je vzácny druh šedo-čiernej žuly, ideálny pre výrobu výrobkov v jednom bloku.To je dôležitý moment, ide o výrobu veľkých stĺpov, pamiatok, sôch, veľkých schodov v administratívnych budovách, a miestach s veľkým pohybom ľudí, kvôli extrémne vysokej pevnosti granitu. Žula je ideálne riešenie v architektúre a stavebníctve, otvára mnohé dvere pre inžinierov a projektantov pracujúcich v stavebníctve. To nie je prekvapujúce, pretože bolo zistené, že granit je lepší ako ostatné materiály z hľadiska spoľahlivého nosiča konštrukcií, ale má aj dekoračný konečný vzhľad. Taktiež sa často používa pri výrobe pracovných dosiek, regálov, barových pultov, parapiet, obkladaní fasád.Charakteristickým znakom je veľmi vysoká farebná stálosť, na rozdiel od iných druhov žuly. Vďaka svojej vysokej pevnosti Pokostovská žula je široko používána v dláždení ciest,vo výrobe železobetónových konštrukcií.
Rosso Santiago – v 20 i 21 storočí je to najviac obľúbený materiál ruských architektov. Hrubozrnná žula šedo-červenej farby. Medzi najdôležitejšie výhody patri farebná stálosť, takže, tento granit sa etabloval ako líder na celom svete.
Verde Oliva – ďalší predstaviteľ ukrajinského granitu. Má bohatú zelenú farbu s čiernymi a šedými prvkami. Štruktúra je stredne zrnitá umožní používať kameň v akejkoľvek konštrukcii.
Labradorit (Volga Blue) úplne bežný granit v mnohých krajinách.Ale každý z nich má nejaké vlastné charakteristické rysy. Ich individualita môže byť považovaná za vzácnu a jedinečnú. Labradorit je čierno – šedo – hnedej farby s množstvom farebných kryštálov. Kryštály sa môžu farebné meniť od jasno žltej až tmavo zelenej, od svetlo modrej po modrú. Práve vďaka tomuto originálnemu sfarbeniu na seba upútal toľko pozornosti, získal celosvetovú popularitu po mnoho rokov. Fyzikálne a mechanické vlastnosti horniny dovoľujú používať ju ako výborný materiál pre výzdobu stien, a to ako vo vnútri budov tak aj vonku, výrobu všetkých druhov suvenírov.
Korninský granit (Leopard) – je klasifikovaný ako dekoračný kameň. Šedá, niekedy sa stáva tmavo šedou farbou s veľkými svetlo ružovými
transparentnými zrnami. Vynikajúci materiál pre dekoráciu. Originálna kresba farby priťahuje veľa kreatívnych ľudí, dizajnérov a architektov. Najviac používaná v stavebníctve, žulové obklady, podlahy, fasádne panely, často je používaná aj ako prvok v monumentálnej stavbe, na pomníkoch, pamiatkach, mostoch a hrádzach. Gabbro – čierny prírodný kameň, ktorý sa tradične používa na výrobu
pomníkov. Z gabbro sa dajú tiež vyrobiť stavebné prvky ako obkladové dosky, dlažobné dosky, schody, obrubníky, dlažobné kocky).
Rogovský granit – kameň má jedinečnú zelenú farbu so šedým odtieňom. Možnosti využitia: žulové dosky, dlažba, pomníky, stély a pamiatky.
Karmin (Krupský) granit má tmavú šedo-ružovu farbu s typickými obdĺžnikovými kryštáľmi červenej farby na šedo-čiernom pozadí. Štruktúra je hrubozrnná. Aplikácia: vonkajší obklad: fasádne prvky (steny, portály, sokle, terasy, schodiska), mestské terénne úpravy, krajinná architektúra.Vnútorné obkladanie stien, stĺpov, podlahy, schody.
Withered – žula má vysoké
- Leštenie – Leštený vzhľad čelnej strany pridáva prírodnému kameňu lesk, takže na granite sa odrážajú predmety. Vďaka lešteniu sa kameň dostane do pôvodnej farby a jedinečného vzoru. Leštiť sa dajú podlahy, schody, parapety, atď vyrobené zo žuly.
- Vyhladený matný povrch žuly sa opracováva tak, že vo výsledku nie sú viditeľné stopy brúsenia s výrazným vzorom kameňa. Hladený povrch sa odlišuje od leštenia tým, že mu chýba zrkadlový lesk. Avšak lesk, aj keď je menej výrazný, napriek tomu je viditelný.
- Brúsený povrch čelnej strany je rovný, ale jemne drsný. Po tejto úprave vidieť stopy abrazívnych inštrumentov. Je to drsnejší stupeň opracovania v porovnaní s vyhladením.
- Pílenie – hladké, ale zanechá jemne drsný povrch prírodného kameňa so stopami manipulácie abrazívnych náradí. Je to naturálny povrch prírodného kameňa po rezaní diamantovými inštrumentami – kotúčovou diamantovou pílou alebo diamantovým lanom.
- Tepelne upravený granit (flambovanie) – drsnejší povrch prírodného kameňa, na ktorom sú viditelné stopy šúpania od účinku vysokotepelného plazmového prúdu (plynového horáka), s dobre výraznou reliéfnou štruktúrou kameňa.
- Sekaný povrch (štiepaný)– je výsledkom sekania veľkých kusov prírodného kameňa na menšie kusy. Sekané spracovanie je považované za najdrsnejšiu formu opracovania.